Ollin Helmipainit

Ollin Helmipainit painittiin Kuusankosken urheilutalolla. VUV:lta kisoissa oli mukana Karita Kohtala, Riku Viitanen,  Seppo Hyvärinen, Niko Gardemeister ja Teemu Laurila.

10.5.2008 Kuusankoski
XVI Ollin Helmipainit
Järjestäjä: Pilkanmaan Pilke

Pojat 18 v.
42 kg: 1) Henri Selenius YTK, 2) Jerry Karppinen HeTa, 3) Tuomas Kepponen KoPa, 4) Aleksi Hyrkkänen LrTU
47 kg: 1) Atte Koreneff HPM, 2) Pekka Puhakka PopI
53 kg: 1) Raul Leichner HeTa, 2) Vili Sillanpää KoPa, 3) Markus Geisor PoWe, 4) Janne Kilpinen LA
67 kg: 1) Kaj Eklund PoWe, 2) Olli Helminen JPI, 3) Jani Latvaniemi VoVi, 4) Riku Liikkanen LrTU, 5) Seppo Hyvärinen VUV, 6) Timo Rantamäki KoPa
76 kg: 1) Kalle Rämä Pilke, 2) Valtteri Sillanpää KoPa, 3) Severi Lehikoinen LrTU
+76 kg: 1) Jesse Kukanaho Pilke, 2) Tatu Utriainen HI

Pojat 13 v.
31 kg: 1) Tomi Heikkilä KoPa, 2) Ville Kuusitunturi SimVe, 3) Antti Hyrkkänen LrTU, 4) Christian Nieminen JyPÄ
34 kg: 1) Timi Hurskainen LA, 2) Juuso Jeskanen PopI, 3) Tomi Eronen PopI, 4) Toni-Pekka Järvinen VarTa
38 kg: 1) Teemu Timonen JäVo, 2) Devid Leichner HeTa, 3) Joel Toivonen KVV, 4) Timi Utriainen HI, 5) Leevi Laakkonen KVV, 6) Kalle Kalenius KoPa
42 kg: 1) Eero Sillanpää KoPa, 2) Ville Pukkinen SimVe, 3) Mikko Lahtinen VoVi, 4) Johan Rahikainen KVV, 5) Otso Simani HPM, 6) Antti Kärkkäinen SimVe
47 kg: 1) Saku Seppänen KoPa, 2) Tuomas Hirvonen VoVi, 3) Aarne Simani HPM, 4) Henry Majaniemi KVV
53 kg: 1) Veli Linnassuo HPM, 2) Antti Heimonen JPI, 3) Tatu Ahonen PopI, 4) Kim Lähteenmäki Pilke, 5) Markus Hietalahti Pilke, 6) Ismo Saastamoinen SimVe

Pojat 10 v.
24 kg: 1) Jere Vaateri LrTU, 2) Teemu Laurila VUV
26 kg: 1) Timi Eronen PopI, 2) Joni Tella PTI
29 kg: 1) Joel Takala KVV, 2) Niko Lamberg VaaKu, 3) Jere Laitinen PTI, 4) Rasmus Ikonen KoPa, 5) Valtteri Liikkanen LrTU, 6) Jimi Töyrylä JäVo
32 kg: 1) Ville Tella PTI, 2) Eero Ihaksi Pilke, 3) Rasmus Halttunen HeTa, 4) Mike Mesiäinen JäVo, 5) Niko Gardemeister VUV, 6) Niko Virtanen Pilke
35 kg: 1) Jere Pitkälä HI, 2) Akseli Keskinen JäVo, 3) Arvi Savolainen LA, 4) Severi Saari HI, 5) Jesse Peurala HI
39 kg: 1) Joni Aivio VaaKu, 2) Viljo Haapamäki KoPa, 3) Ville Meisola KoPa, 4) Roope Laatikainen PTI, 5) Samu Vilenius HI, 6) Roope Halonen KVV
+39 kg: 1) Arttu Matilainen JäVo, 2) Juuso Konttinen Pilke

Pojat 8 v.
21 kg: 1) Juho Lamberg VaaKu, 2) Jami Lahtinen VaaKu
24 kg: 1) Roope Huhtala HI, 2) Kasper Rantamäki HeTa, 3) Aapo Laakkonen KVV, 4) Valtteri Tuhkanen PopI, 5) Topias Saari HIi, 6) Aaron Karasti LrTU
27 kg: 1) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 2) Jarkko Semi PTI, 3) Miro Honkanen PTI, 4) Misa Syväterä JPI, 5) Jere Virtanen Pilke, 6) Lari Turkia PopI
30 kg: 1) Ilja Vanhala PopI, 2) Valtteri Penttala PopI, 3) Jesse Lohva PopI, 4) Emil Takala KVV, 5) Jaakko Peurala KVV
+30 kg: 1) Rasmus Ruotsalainen KirkU, 2) Jaakko Moisio JyPÄ, 3) Jaakko Kettunen PopI, 4) Atte Heikkinen Pilke, 5) Nicholas Kiljunen LrTU, 6) Onni Kilkki PopI

Tytöt
21 kg: 1) Mathilda Kalenius KoPa, 2) Nea Lonka LrTU
25 kg: 1) Anni Hyrkkänen LrTU, 2) Riikka Lähde LrTU
36 kg: 1) Vilma Seppänen KoPa, 2) Emma Järvinen VarTa, 3) Minna Lehtinen VoVi, 4) Ella Hyppönen KoPa
40 kg: 1) Karita Kohtala VUV
55 kg: 1) Iina Saastamoinen SimVe, 2) Jemina Mäkinen VaaKu, 3) Milja Syväterä JPI, 4) Roosa Halonen KVV

Seurojenväliset pisteet

1) KoPa 83, 2) PopI 62, 3) LrTU 54, 4) Pilke 46, 5) KVV 44, 6) HI 40, 7) VaaKu 34, 8) PTI 34, 9) HeTa 31, 10) JäVo 28, 11) SimVe 25, 12) HPM 24, 13) VoVi 21, 14) VUV 21, 15) JPI 21, 16) JyPÄ 19, 17) LA 17, 18) PoWe 13, 19) VarTa 10, 20) KirkU 8, 21) YTK 8, 22) KPM 2.

Osanottajia 131
Seuroja 22
Otteluita 182

Kilpailujen parhaana painijana palkittiin Teemu Timonen Järvenpään Voimailijat sarjassa 13 v. 38 kg.
Järjestävän seuran Pilkkeen parhaana palkittiin Eero Ihaksi sarjassa 10 v. 32 kg.
Halutun kiertopalkinnon voitti tällä kertaa Kouvolan Painijat kilpailujen parhaana seurana.

Tulokset laatinut
Mika Peltola
040 5562456
mika.peltola@elisanet.fi
Pilkanmaan Pilke